Asteazkenik bereziena Euskal Jaien ardatz

Ordizia-euskal jaiak

Irailak 7, larunbata, Emaneurre Euskarari! eguna:

  • 11:00-13:30: Kuadrillen arteko herri kirol txapelketa.
  • 12:00: Euro Basque Rugby Challeng, Euskal Errugbi Ligako finala, Altamiran.
  • 14:30: Herri bazkaria, frontoi txikian eta elektrotxaranga.
  • 23:00: Nøgen taldearen kontzertua Plazan Nagusian.
  • Ondoren: Zutik elektrotxaranga, Plaza Nagusian.

Irailak 8, igandea, Jubilatuen Eguna:

  • 13:15: Dantzariak eta Laguntasuna errondalla, Zuhaiztian.
  • 14:15: Jubilatuen eta pentsiodunen bazkaria Beti-Alai pilotalekuan, Goierriko Bertso Eskolako bertsolariekin.
  • Ondoren: Dantzaldia, Beti-Alai pilotalekuan.

Irailak 10, asteartea:

  • 17:30: 29. Gatronomia Topaketa, IV. Belaunaldien Arteko Sukaldaritza Txapelketa eta Goierriko Odolki Onenaren 25. Dastaketa lehiaketa, Plaza Nagusian.
  • 19:00: Burrunbazale txaranga kalez kale.
  • 19:00: Ardo eta sagardo postuen irekiera, Zuhaiztian.

Irailak 11, asteazkena, Aparteko azoka:

  • 09:00: Diana, Ordiziako txistularien eta trikitilarien, Tolosako dultzaineroen eta Zumarragako trikitilarien eskutik.
  • 09:15: D’elikatuz zentrotik abiatuta, eta trikitilariek eta dultzaineroek lagunduta, Ordiziako Idiazabal Gazta Kofradiakideen eta artzainen desfilea lehiaketan parte hartuko duten gaztak Beti-Alai pilotalekura eramateko.
  • 10:00: Gazta, ganadu, fruta eta barazki, euskal oilo eta perretxikoen erakusketak eta lehiaketak.
  • 11:00-14:00: Euskal Photocall-a, Foru pasealekuan.
  • 12:00: Fruta, barazki, perretxiko eta euskal oiloen lehiaketen sari banaketa, Jose Migel Barandiaran plazan.
  • 13:00: Ganadu lehiaketaren sari banaketa, Garagartza plazan.
  • Ondoren: Bertsolarien, dultzaineroen eta trikitilarien saioak.
  • 13:00: Gazta lehiaketaren sari-banaketa, Beti-Alai pilotalekuan.
  • 17:30: Profesionalen eskuzko pilota partidak, Beti-Alai pilotalekuan. Lehen partida:Alberdi-Aretxabaleta / Agirre-Aranguren. Partida nagusia: Irribarria- Mariezkurrena / Olaizola II.a-Albisu.
  • 19:30: Herri Kirolak: aizkolariak, harrijasotzaileak, txingak… Jose Migel Barandiaran plazan.
  • 20:00: Erromeria Muxutruk taldearekin, Plaza Nagusian.

Irailak 12, osteguna:

  • 18:30: Arzak, mundu osoa 4 koloretan margotua erakusketaren bisita gidatua, D’elikatuz zentroan. Bukaeran gazta eta txakoli dastaketa izango da.

Irailak 13, ostirala:

  • 19:00: Urdaneta dantza taldearen emanaldia, Plaza Nagusian.

Irailak 14, larunbata:

  • 11:00-13:30 eta 16:30-20:00: Haurrentzat parkea puzgarriekin, Beti-Alai pilotalekuan.
  • 19:00: Euskadiko Gipuzkoar Aurresku Txapelketa, Plaza Nagusian.
  • 19:00: Sagardo Festa, sagardo dastaketaren hasiera, Zuhaiztian.

Irailak 15 igandea:

  1. 12:00: Lazkao Txiki 28. Bertsopaper lehiaketaren sari-banaketa, Barrena kultur etxean.
  2. 19:00: Artze… Joxan,oroituz ikuskizun poetikoa eta musikatua, Andoni Salamero poetarekin eta Mixel Ducau musikariarekin, San Bartolome ermitan, Osbele elkarteak antolatuta.

Artzain Gazta lehiaketaren azken irabazleak

  • 1993. Julian Etxeberria (Berastegi)
  • 1994. Kontxi Aldasoro (Mutiloa)
  • 1995. Felix Goiburu (Segura)
  • 1996. Domingo Goiburu (Idiazabal)
  • 1997. Jesus Aranburu (Idiazabal)
  • 1998. Jose Luis Perez de Albeniz (Egino)
  • 1999. Arantza Segurola (Legazpi)
  • 2000. Mª Carmen Perez de Albeniz (Muniain)
  • 2001. J. Ignacio Gonzalez de Heredia (Larrea)
  • 2002. Mª Angeles Iñurrategi (Zerain)
  • 2003. Pascual Lopez de Uralde (Larrea)
  • 2004. Angel Errazti (Azpeitia)
  • 2005. Jesus Ansola (Elgoibar)
  • 2006. J. Aranburu Elkartea (Idiazabal)
  • 2007. Jesus Ansola (Elgoibar)
  • 2008. Ricardo Remiro (Eulate)
  • 2009. Jesus Ansola (Elgoibar)
  • 2010. J. Aranburu Elkartea (Idiazabal)
  • 2011. Ricardo Remiro (Eulate)
  • 2012. Jon Etxebarria (Zeanuri)
  • 2013. Ricardo Remiro (Eulate)
  • 2014. Karmele Murua (Segura)
  • 2015. Jon Etxebarria (Zeanuri)
  • 2016. Joseba Insausti (Ordizia)
  • 2017. Jose Luis Odriozola (Aia)
  • 2018. Julen Arburua (Lekaroz)

Utzi erantzuna

Zure e-posta helbidea ez da argitaratuko. Beharrezko eremuak * markatuta daude


Ondorengo XHTML etiketa eta atributuak erabil ditzakezu: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>